Jak możemy
Ci pomóc?
W naszym gabinecie psychologicznym w Radomiu traktujemy każdego pacjenta indywidualnie, z uwzględnieniem jego unikalnych potrzeb i doświadczeń
Psycholog Radom
Jak możemy
Ci pomóc?
Wiemy, że nawet najmniejsze symptomy mogą mieć głębokie korzenie i dlatego dokładnie analizujemy przyczyny problemów naszych pacjentów.
Psycholog Radom
Jak możemy
Ci pomóc?
Stawiamy sobie za cel dostarczenie naszym pacjentom nie tylko skutecznej terapii, ale także wsparcia i empatii w trakcie całego procesu uzdrowienia.
Psycholog Radom

Czytelnia

23 marca, 2022, Joanna Grabowska-Osypiuk

Depresja

Depresja jest jedną z najpowszechniej występujących chorób związanych z naszymi emocjami, jednak wpływa ona na całe nasze życie. Obniżony nastrój jest tylko jednym z objawów. Przyczyny depresji nie są jednorodne. Związane są one zarówno z naszymi genami, hormonami ale także z wieloma innymi czynnikami. Często osoby cierpiące na depresję już w okresie własnego dzieciństwa spotykały się z odrzuceniem ich potrzeb przez osoby bliskie. Często były odrzucone, żyły w atmosferze strachu. Bliscy często wywoływali u nich poczucie winy a także wpływali na to, że dziecko spostrzegało siebie jako mało ważne, gorsze od innych i odpowiedzialna za różne niepowodzenia. W okresie dojrzewania schemat ten był dalej pogłębiamy. Często nawet drobne niepowodzenia wywoływały silna reakcję, poczucie, że cała odpowiedzialność za wszelkie przeszkody wynika z „głupoty” dziecka. Takie myślenie często zostaje utrwalone w życiu dorosłym. Stąd właśnie często stres inicjuje pojawienie się depresji. Niepowodzenia w życiu osobistym, zdrada przez partnera, kłótnie z dziećmi, problemy w pracy wywołują poczucie „przegranego życia”, „bycia nieudacznikiem”. Takie osoby obwiniają siebie o wszystkie trudne sytuacje, niedowidzenia i trudności. Często reakcja rodziny utrwala te przekonania. Zazwyczaj bowiem chory słyszy „weź się w garść”, „gdybyś nie był tak rozlazły wszystko dałoby się zrobić”, „nie rozumiem jak można sobie nie radzić z takimi problemami czy z własnymi dziećmi”, „to, ze nic ci nie wychodzi to zwykłe lenistwo, gdybyś się przyłożyła do pracy na pewno by ci wyszło”. Takie „dobre rady” wynikają stąd, że mało kto wie, że DEPRESJA TO NIE TYLKO UCZUCIE SMUTKU. Depresja jest choroba i tak jak każda inna choroba ma wiele objawów. Chory na grypę ma bóle mięśni, gardła, gorączkę itp. Chory na depresję ma:

 • uczucie smutku, beznadziejności
 • uczucie, że nic nie da się już zmienić na lepsze, że przyszłość będzie czarna (nie mam już nadziei, że coś zmieni się na lepsze).
 • poczucie, że nie nadaje się do życia (jestem złym rodzicem, złym pracownikiem, jestem obciążeniem dla rodziny, nie potrafię wychować dzieci, stworzyć im domu, robię te same błędy co moi rodzice, jestem złym małżonkiem, to moja wina że dzieci się źle uczą a mąż mnie lekceważy, lepiej byłoby beze mnie albo gdybym przespał wszystkie problemy, moje życie jest zupełnie pozbawione sensu itp)
 • często objawem depresji jest silny lęk, uczucie niepokoju związanego bądź z określoną sytuacją (jak poradzę sobie w pracy, czy dam radę zadbać o potrzeby dzieci), bądź też jest czymś co nieustannie towarzyszy człowiekowi (mam ten lęk ciągle z tyłu głowy)
 • w depresji występują także trudności z wykonywaniem różnych czynności, które do tej pory nie sprawiały kłopotu (problemem może stać się zrobienie zakupów, ugotowanie obiadu, zmycie naczyń. Stąd też tak bardzo krzywdzące jest posądzanie osób cierpiących na depresję o lenistwo. To po prostu część choroby, tak jak ból gardła towarzyszy anginie tak spowolnienie i trudności w wykonywaniu prostych działań towarzyszą depresji.
 • trudności w skoncentrowaniu uwagi, skupieniu się na jakiejś czynnościami
 • kłopoty ze snem (często osoba cierpiąca na depresję nie może zasnąć, a jej myśli krążą wokół problemów, lub też następuje wybudzanie się ze snu i kłopoty w ponownym zaśnięciu)
 • kłopoty z apetytem
 • u kobiet może wystąpić zaburzenie miesiączkowania
 • mogą także pojawiać się różne bóle (np. częsty ból pleców, ból głowy)
 • utrata zainteresowania zwykłymi czynnościami
 • utrata energii, uczucie zmęczenia
 • myśli lub próby samobójcze
 • stan ten utrzymuje się ponad dwa tygodnie

Oczywiście objawom tym mogą towarzyszyć inne, nie opisane tutaj symptomy. Jeśli jednak zauważysz u siebie powyższe objawy ZGŁOŚ SIĘ DO SPECJALISTY. Depresja jest chorobą, którą TRZEBA LECZYĆ A PROGNOZY SĄ BARDZO KORZYSTNE. Depresja w przeciwieństwie go grypy raczej nie przejdzie sama po zastosowaniu domowych środków. Nieleczona depresja narasta i może stać się choroba śmiertelną prowadząc wprost do samobójstwa.


Wszystkie wpisy

Psycholog Radom

Czy przyjmujesz zaproszenie do złości

Wracasz po pracy do domu. Jesteś zmęczony/a, głodny/a, dodatkowo twój szef cały dzień czepiał się ciebie. Masz dosyć wszystkiego.

Psycholog Radom

Małżeństwo na wesoło

"Kobiety mówią, bo maja na to ochotę, podczas gdy mężczyzna mówi tylko, jeśli zmusi go do mówienia coś spoza jego własnej osoby – na przykład, jeśli nie może znaleźć żadnych czystych skarpetek."

Psycholog Radom

Test zgodności małżeńskiej

Decyzja o małżeństwie jest jedną z najważniejszych decyzji, którą podejmuje człowiek w całym swoim życiu. Niestety, czasem partnerzy spostrzegają, że coraz trudniej jest im razem ze sobą być, że maja coraz mniej wspólnych zainteresować i coraz trudniej jest im akceptować partnera.

Psycholog Radom

Konflikt małżeński a dzieci

Decydując się na małżeństwo, zazwyczaj zapada także decyzja o posiadaniu dzieci. Wraz z ich pojawieniem się zmienia się praktycznie całe nasze życie.

Psycholog Radom

Opanowanie stresu - praktyczne ćwiczenia

1. Zatrzymaj negatywne myśli, które przyczyniają się do twojego złego samopoczucia

Psycholog Radom

Jak radzić sobie ze stresem - zapanuj nad ciałem

Proponowane ćwiczenia maja swoje udowodnione działanie w osłabianiu uczucia stresu. Przed przystąpieniem do ćwiczeń określ jak się czujesz

Psycholog Radom

Poznaj swój stres

Jeśli czujesz, że nie radzisz sobie ze stresem, ale ciężko jest ci określić, dlaczego właściwie tak się dzieje,postaraj się każdego dnia pod wieczór wypełnić następująca tabelkę.

Psycholog Radom

Przelicz sobie stres

W życiu każdego człowieka zdarzają się sytuacje stresujące. Zastanów się, jak wygląda lista tych sytuacji w twoim życiu.

Psycholog Radom

Oceń swój stres

Wypełniając poniższy test możesz ocenić, jak bardzo stres jest obecny w twoim życiu. Obok pytania zaznacz właściwą odpowiedź.

Psycholog Radom

Stres

Pamiętaj, że stres jest naturalnym zjawiskiem w naszym życiu. Stres pobudza nas do działania, do pozytywnych zmian i do lepszego funkcjonowania. STRES JEST NIEZBĘDNY DLA NASZEGO ZDROWIA.

Psycholog Radom

Złość - czy jesteś od niej uzależniony.

Wskaźnik uzależnienia od złości został opracowany przez R.Potter – Efron i P. Potter- Efron. Jego celem jest sprawdzenie, czy jesteś uzależniony od własnej złości, czy wykorzystujesz ją dla osiągnięcia ważnych dla ciebie celów.

Psycholog Radom

Złość - co zazwyczaj z nią robię.

Istnieje kilka sposobów radzenia sobie ze złością. Jedni mają tendencję do unikania jej za wszelką cenę zaś inni do zbyt szybkiego i gwałtownego reagowania złością. Przeczytaj uważnie pytania i zaznacz odpowiedź, najbardziej pasującą do ciebie.