Jak możemy
Ci pomóc?
W naszym gabinecie psychologicznym w Radomiu traktujemy każdego pacjenta indywidualnie, z uwzględnieniem jego unikalnych potrzeb i doświadczeń
Psycholog Radom
Jak możemy
Ci pomóc?
Wiemy, że nawet najmniejsze symptomy mogą mieć głębokie korzenie i dlatego dokładnie analizujemy przyczyny problemów naszych pacjentów.
Psycholog Radom
Jak możemy
Ci pomóc?
Stawiamy sobie za cel dostarczenie naszym pacjentom nie tylko skutecznej terapii, ale także wsparcia i empatii w trakcie całego procesu uzdrowienia.
Psycholog Radom

Czytelnia

29 marca, 2022, Joanna Grabowska-Osypiuk

Konflikt małżeński a dzieci

Decydując się na małżeństwo, zazwyczaj zapada także decyzja o posiadaniu dzieci. Wraz z ich pojawieniem się zmienia się praktycznie całe nasze życie. Okazuje się bowiem, że nasze własne potrzeby często są zupełnie inne niż potrzeby naszych dzieci. Pracując z małżeństwami w trakcie kryzysu często mam zadawane pytanie, jak rozstanie wpłynie na dzieci. Postaram się w skrócie przedstawić badania dotyczące wpływu rozwodu na dzieci. Psychologowie zajmujący się praca z dziećmi z rozbitych rodzin jednoznacznie stwierdzają, że DECYZJA O ROZSTANIU ZAWSZE NIEKORZYSTNIE WPŁYWA NA DZIECI. Niektórzy podkreślają, że im młodsze dziecko, tym lepiej radzi sobie z zaistniałą sytuacją. W przeprowadzonych obserwacjach stwierdza się, że dzieci z rodzin rozbitych:

  • zazwyczaj mają niższe wykształcenie niż dzieci z rodzin pełnych

  • jako osoby dorosłe zazwyczaj zarabiają mniej

  • wcześniej zawierają związek małżeński

  • wcześniej mają dzieci (zarówno ze związków formalnych jak i nieformalnych)

  • częściej same podejmują decyzje o rozwodzie

  • istnieje większe prawdopodobieństwo, że popadną w konflikt z prawem przed 18 rokiem życia

  • częściej uzależniają się

Pojawiające się problemy są wynikiem doświadczanych przeżyć. Dzieci jak nikt inny w trudnej sytuacji przeżywają lęk, strach, często obwiniają siebie za rozpad małżeństwa (pracowałam kiedyś z chłopcem, który twierdził, że rodzice rozstali się, bo nie chciał zjeść zupy, którą przygotował dla niego tata. Chłopczyk przeżywał z tego powodu ogromne poczucie winy). Nie obce jest im poczucie winy, ale także złość na rodziców (często maja do siebie o tę złość pretensję). Napięcie wywołuje kłopoty w koncentracji uwagi, stąd mogą pojawić się kłopoty w nauce. Chłopcom częściej niż dziewczynkom towarzyszy nadpobudliwość. Dzieci z rodzin rodzin rozbitych przeżywają silne osobiste problemy. Ich nagromadzenie prowadzić może do kształtowania się postaw agresywnych (nie pozwolę się innym do mnie zbliżać, bo utrata bliskości zbyt bardzo boli. Wolę atakować). Zazwyczaj mają mało przyjaciół (dzieci silnie doświadczają poczucia wstydu. Wolą mówić, że tata wyjechał niż przyznać się przed rówieśnikami, że są z niepełnej rodziny). Niejednokrotnie pojawia się obawa przed porzuceniem, utratą miłości. Dzieci czują się zmuszone do „wybrania strony któregoś rodzica”, a przecież drugi rodzic także pozostaje rodzicem, a rodziców w naturalny sposób chce się kochać. Tak więc dziecko niejednokrotnie doświadcza, że aby być w porządku wobec jednego rodzica, musi krzywdzić drugiego. Taki wybór niejednokrotnie jest traumatyczny dla dziecka. Często pojawia się forma dziecięcej depresji. Niektóre dzieci nie potrafiąc poradzić sobie z nagromadzonymi uczuciami (po co obciążać rodziców swoimi kłopotami skoro nie radzą sobie ze swoimi lub są nimi zbyt zajęci) popełnia próby samobójcze.

 

Często obecna kultura sprzyja decyzji o rozstaniu. Rozwód wydaje się korzystniejszy niż praca nad związkiem. Nie jestem zwolenniczka trwania w nieudanym związku przez całe życie dla „dobra dzieci”. Ciągłe kłótnie wywołują u dzieci podobne konsekwencje jak rozwód. Pracując z dziećmi z rodzin rozbitych, widząc jak wielki wpływ ma to wydarzenie na ich życie, jestem jednak zwolenniczką i głęboką orędowniczką ratowania małżeństwa, jeśli tylko istniej iskierka nadzieli na poprawę. Taką iskierką jest już stwierdzenie obu partnerów, że związek przeżywa kryzys oraz decyzja (także obu partnerów) o próbie naprawy związku. Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których decyzja o rozstaniu jest jedyną słuszną decyzją. Nie jest to jednak sytuacja tak częsta, jak można byłoby się spodziewać. Dlatego też w mojej ocenie, rodzina jest świętością, którą należy bezwzględnie chronić. Może przezywać kryzys, jednak większość rodzin posiada potencjał, aby ten kryzys przezwyciężyć.


Wszystkie wpisy

Psycholog Radom

Czy przyjmujesz zaproszenie do złości

Wracasz po pracy do domu. Jesteś zmęczony/a, głodny/a, dodatkowo twój szef cały dzień czepiał się ciebie. Masz dosyć wszystkiego.

Psycholog Radom

Małżeństwo na wesoło

"Kobiety mówią, bo maja na to ochotę, podczas gdy mężczyzna mówi tylko, jeśli zmusi go do mówienia coś spoza jego własnej osoby – na przykład, jeśli nie może znaleźć żadnych czystych skarpetek."

Psycholog Radom

Test zgodności małżeńskiej

Decyzja o małżeństwie jest jedną z najważniejszych decyzji, którą podejmuje człowiek w całym swoim życiu. Niestety, czasem partnerzy spostrzegają, że coraz trudniej jest im razem ze sobą być, że maja coraz mniej wspólnych zainteresować i coraz trudniej jest im akceptować partnera.

Psycholog Radom

Konflikt małżeński a dzieci

Decydując się na małżeństwo, zazwyczaj zapada także decyzja o posiadaniu dzieci. Wraz z ich pojawieniem się zmienia się praktycznie całe nasze życie.

Psycholog Radom

Opanowanie stresu - praktyczne ćwiczenia

1. Zatrzymaj negatywne myśli, które przyczyniają się do twojego złego samopoczucia

Psycholog Radom

Jak radzić sobie ze stresem - zapanuj nad ciałem

Proponowane ćwiczenia maja swoje udowodnione działanie w osłabianiu uczucia stresu. Przed przystąpieniem do ćwiczeń określ jak się czujesz

Psycholog Radom

Poznaj swój stres

Jeśli czujesz, że nie radzisz sobie ze stresem, ale ciężko jest ci określić, dlaczego właściwie tak się dzieje,postaraj się każdego dnia pod wieczór wypełnić następująca tabelkę.

Psycholog Radom

Przelicz sobie stres

W życiu każdego człowieka zdarzają się sytuacje stresujące. Zastanów się, jak wygląda lista tych sytuacji w twoim życiu.

Psycholog Radom

Oceń swój stres

Wypełniając poniższy test możesz ocenić, jak bardzo stres jest obecny w twoim życiu. Obok pytania zaznacz właściwą odpowiedź.

Psycholog Radom

Stres

Pamiętaj, że stres jest naturalnym zjawiskiem w naszym życiu. Stres pobudza nas do działania, do pozytywnych zmian i do lepszego funkcjonowania. STRES JEST NIEZBĘDNY DLA NASZEGO ZDROWIA.

Psycholog Radom

Złość - czy jesteś od niej uzależniony.

Wskaźnik uzależnienia od złości został opracowany przez R.Potter – Efron i P. Potter- Efron. Jego celem jest sprawdzenie, czy jesteś uzależniony od własnej złości, czy wykorzystujesz ją dla osiągnięcia ważnych dla ciebie celów.

Psycholog Radom

Złość - co zazwyczaj z nią robię.

Istnieje kilka sposobów radzenia sobie ze złością. Jedni mają tendencję do unikania jej za wszelką cenę zaś inni do zbyt szybkiego i gwałtownego reagowania złością. Przeczytaj uważnie pytania i zaznacz odpowiedź, najbardziej pasującą do ciebie.