Jak możemy
Ci pomóc?
W naszym gabinecie psychologicznym w Radomiu traktujemy każdego pacjenta indywidualnie, z uwzględnieniem jego unikalnych potrzeb i doświadczeń
Psycholog Radom
Jak możemy
Ci pomóc?
Wiemy, że nawet najmniejsze symptomy mogą mieć głębokie korzenie i dlatego dokładnie analizujemy przyczyny problemów naszych pacjentów.
Psycholog Radom
Jak możemy
Ci pomóc?
Stawiamy sobie za cel dostarczenie naszym pacjentom nie tylko skutecznej terapii, ale także wsparcia i empatii w trakcie całego procesu uzdrowienia.
Psycholog Radom

Czytelnia

29 marca, 2022, Joanna Grabowska-Osypiuk

Złość - co zazwyczaj z nią robię.

Istnieje kilka sposobów radzenia sobie ze złością. Jedni mają tendencję do unikania jej za wszelką cenę zaś inni do zbyt szybkiego i gwałtownego reagowania złością. Przeczytaj uważnie pytania i zaznacz odpowiedź, najbardziej pasującą do ciebie.

 

  1. Znajomy w pracy zachował się dzisiaj wobec ciebie nieuprzejmie

a) myślę sobie, „nic takiego wielkiego się nie stało. Nie ma sensu zawracać sobie tym głowy”.

b) zapytam go, dlaczego tak się zachował

c) nie daruję mu takiego zachowania, co on sobie myśli

  1. Ostatnio twoje dzieci/inni domownicy robią rzeczy, które wcale ci się nie podobają. Co sobie myślisz

a) to zwykłe drobiazgi, nie mam sensu zawracać sobie tym głowy

b) muszę porozmawiać z domownikami i powiedzieć, co mi przeszkadza

c) strasznie mnie to złości. Pewnie nie wytrzymam długo i nawrzeszczę na dzieciaki/na domowników

  1. Partner/partnerka powiedział /a ci rzecz, która trochę cię zabolała

a) nie ma co zwracać uwagi na takie rzeczy

b) postaram się wyjaśnić to w odpowiednim momencie

c) będę długo to rozpamiętywać i we właściwym momencie też mu/jej zrobię przykrość

  1. Twój znajomy ostatnio bardzo cię rozzłościł

a) czuję się winny/winna, że wpadłam w złość

b) mówię mu o tym i staram się wyrazić jasno, dlaczego tak się czuję

c) wpadam w złość. Teraz mu pokażę.

  1. Które z poniższych twierdzeń wydaje ci się najbardziej prawdziwe

a) należy unikać złości za wszelką cenę. Złość nikomu nie służy.

b) złość jest emocją, która mówi mi, że coś ważnego dzieje się w moim życiu. To ważny sygnał, który zmusza mnie do chwili refleksji.

c) nie wyobrażam sobie jak można przeżyć tydzień bez złości. Jak wybuchnę to wszyscy zaczynają wreszcie liczyć się ze mną.

6. Twój partner/partnerka zaplanował/a na wieczór jakąś atrakcję, nie pytając cię o zdanie. Ty zaś już wcześniej zorganizowałeś/aś sobie plany na ten dzień i nie masz ochoty ich zmieniać

a) przełożę swoje plany. W końcu nie mogę zranić partnera/partnerki

b) mówię, że dzisiaj już zorganizowałem/am sobie popołudnie. Pytam, czy można przełożyć wspólny wieczór.

c) nawet jeśli zdecyduję się iść, zapewne będę czuł/a się rozzłoszczony/a. Mój partner/partnerka nie powinni tak się zachowywać

7. Zaznacz to zdanie, które najlepiej do ciebie pasuje

a) za wszelką cenę staram się zachować spokój. Czasem zdarz mi się wybuchnąć, ale zachowanie spokoju jest dla mnie naprawdę najważniejsze.

b) byle pretekst nie jest w stanie wyprowadzić mnie z równowagi. potrafię zorientować się co mnie złości i nie muszę wybuchać, żeby rozwiązać problem. Złość jest dla mnie wskazówką a nie sposobem na problem.

c) czasem nawet błahy powód jest w stanie wyprowadzić mnie z równowagi. Zdarza się, że pod wpływem złości robię lub mówię rzeczy, których później żałuję.

 

Klucz

Przewaga odpowiedzi a

Masz problem ze złością polegający na unikaniu jej nawet wtedy, kiedy jest to wskazane. powinieneś/aś pamiętać, że złość jest takim samym uczuciem jak każde inne. Zwracaj uwagę na to, kiedy pojawiają się sygnały mówiące o doświadczaniu złości. Zastanów się, dlaczego odczuwasz złość i jak najlepiej poradzić sobie z problem, który sygnalizuje ci twoja złość. Możesz także mieć problem z „wybuchaniem” od czasu do czasu. Jest to związane z tym, że gromadzisz sobie złość do momentu, kiedy „kielich się przeleje”.

Przewaga odpowiedzi b

Zazwyczaj potrafisz ignorować błahe powody do złości. Odróżniasz preteksty do złości (zaproszenia do złości) od prawdziwych powodów. Wiesz, że złość nie rozwiąże twoich problemów, ale także nie ignorujesz jej. Złość jest dla ciebie sygnałem, że coś ważnego dzieje się w twoim życiu, co wymaga od ciebie reakcji. Potrafisz wybaczać, nawet, jeśli ktoś zrobił ci duża przykrość. Pozbywasz się złości najszybciej, jak to jest możliwe. Rozwiązując problem liczysz się nie tylko ze swoim zdaniem, ale potrafisz uwzględnić zdanie innych. Gratulacje.

Przewaga odpowiedzi c

Jesteś na dobrej drodze, aby uzależnić się od złości. Nawet jeśli czujesz się źle (wstydzisz się lub masz poczucie winy) z powodu swojej złości, nie prowadzi to do zmiany swoich zachowań. Myślisz, że wolno ci przekraczać granice, ponieważ „byłeś/aś rozzłoszczony”. Powinieneś pamiętać, że złość można odkazywać na wiele sposobów, nie tylko poprzez wybuchy złości. Pamiętaj, że z czasem będziesz potrzebować coraz więcej złości, żeby poczuć się dobrze. Złość zastępuje ci inne uczucia. Pozwala panować nad innymi, chociaż panuje nad tobą. Pamiętaj, że zawsze istnieje wybór. To od ciebie zależy, co zrobisz ze swoją złością.


Wszystkie wpisy

Psycholog Radom

Czy przyjmujesz zaproszenie do złości

Wracasz po pracy do domu. Jesteś zmęczony/a, głodny/a, dodatkowo twój szef cały dzień czepiał się ciebie. Masz dosyć wszystkiego.

Psycholog Radom

Małżeństwo na wesoło

"Kobiety mówią, bo maja na to ochotę, podczas gdy mężczyzna mówi tylko, jeśli zmusi go do mówienia coś spoza jego własnej osoby – na przykład, jeśli nie może znaleźć żadnych czystych skarpetek."

Psycholog Radom

Test zgodności małżeńskiej

Decyzja o małżeństwie jest jedną z najważniejszych decyzji, którą podejmuje człowiek w całym swoim życiu. Niestety, czasem partnerzy spostrzegają, że coraz trudniej jest im razem ze sobą być, że maja coraz mniej wspólnych zainteresować i coraz trudniej jest im akceptować partnera.

Psycholog Radom

Konflikt małżeński a dzieci

Decydując się na małżeństwo, zazwyczaj zapada także decyzja o posiadaniu dzieci. Wraz z ich pojawieniem się zmienia się praktycznie całe nasze życie.

Psycholog Radom

Opanowanie stresu - praktyczne ćwiczenia

1. Zatrzymaj negatywne myśli, które przyczyniają się do twojego złego samopoczucia

Psycholog Radom

Jak radzić sobie ze stresem - zapanuj nad ciałem

Proponowane ćwiczenia maja swoje udowodnione działanie w osłabianiu uczucia stresu. Przed przystąpieniem do ćwiczeń określ jak się czujesz

Psycholog Radom

Poznaj swój stres

Jeśli czujesz, że nie radzisz sobie ze stresem, ale ciężko jest ci określić, dlaczego właściwie tak się dzieje,postaraj się każdego dnia pod wieczór wypełnić następująca tabelkę.

Psycholog Radom

Przelicz sobie stres

W życiu każdego człowieka zdarzają się sytuacje stresujące. Zastanów się, jak wygląda lista tych sytuacji w twoim życiu.

Psycholog Radom

Oceń swój stres

Wypełniając poniższy test możesz ocenić, jak bardzo stres jest obecny w twoim życiu. Obok pytania zaznacz właściwą odpowiedź.

Psycholog Radom

Stres

Pamiętaj, że stres jest naturalnym zjawiskiem w naszym życiu. Stres pobudza nas do działania, do pozytywnych zmian i do lepszego funkcjonowania. STRES JEST NIEZBĘDNY DLA NASZEGO ZDROWIA.

Psycholog Radom

Złość - czy jesteś od niej uzależniony.

Wskaźnik uzależnienia od złości został opracowany przez R.Potter – Efron i P. Potter- Efron. Jego celem jest sprawdzenie, czy jesteś uzależniony od własnej złości, czy wykorzystujesz ją dla osiągnięcia ważnych dla ciebie celów.

Psycholog Radom

Złość - co zazwyczaj z nią robię.

Istnieje kilka sposobów radzenia sobie ze złością. Jedni mają tendencję do unikania jej za wszelką cenę zaś inni do zbyt szybkiego i gwałtownego reagowania złością. Przeczytaj uważnie pytania i zaznacz odpowiedź, najbardziej pasującą do ciebie.