Jak możemy
Ci pomóc?
W naszym gabinecie psychologicznym w Radomiu traktujemy każdego pacjenta indywidualnie, z uwzględnieniem jego unikalnych potrzeb i doświadczeń
Psycholog Radom
Jak możemy
Ci pomóc?
Wiemy, że nawet najmniejsze symptomy mogą mieć głębokie korzenie i dlatego dokładnie analizujemy przyczyny problemów naszych pacjentów.
Psycholog Radom
Jak możemy
Ci pomóc?
Stawiamy sobie za cel dostarczenie naszym pacjentom nie tylko skutecznej terapii, ale także wsparcia i empatii w trakcie całego procesu uzdrowienia.
Psycholog Radom

Czytelnia

29 marca, 2022, Joanna Grabowska-Osypiuk

Przelicz sobie stres

W życiu każdego człowieka zdarzają się sytuacje stresujące. Zastanów się, jak wygląda lista tych sytuacji w twoim życiu. Pamiętaj, że stresem jest nie tylko to, co „pogarsza" naszą sytuację (np. Zmniejszenie pensji czy degradacja na stanowisku w pracy), ale także to, co pozornie nie powinno wywoływać stresu (np. Podwyżka czy awans zawodowy). W skali wyjątkowo stresujących sytuacji życiowych znajdują się także wydarzenia z pozoru zupełnie nie stresujące. Przypomnij sobie ostatnio święta spędzone z rodziną (czy zdążę z obiadem?, czy dzieci zachowają się tak jak należy?, Czy tylko ja mam kłopoty (inni są tacy szczęśliwi i uśmiechnięci?, czy tylko ja nie potrafię zorganizować sobie czasu? I tysiące podobnych pytań nieustannie każe ci dokonywać oceny swojego życia w porównaniu z życiem innych).

Oto lista Holmesa i Rahe'a. Zakreśl, które wydarzenia dotyczą ciebie (chodzi o okres ostatnich 12 miesięcy) a potem oblicz sumę punktów. Na końcu zapoznaj się z wynikami.

 

Lp.

Zdarzenie

Punkty

1.

Śmierć współmałżonka

100

2.

Rozwód

73

3.

Separacja małżeńska

65

4.

Pobyt w więzieniu

63

5.

Śmierć bliskiego członka rodziny

63

6.

Zranienie ciała lub choroba

53

7.

Zawarcie małżeństwa

50

8.

Zwolnienie z pracy

47

9.

Pogodzenie się ze skłóconym małżonkiem

45

10.

Przejście na rentę lub emeryturę

45

11.

Choroba w rodzinie

44

12.

Ciąża

40

13.

Kłopoty w pożyciu seksualnym

39

14.

Powiększenie rodziny

39

15.

Rozpoczynanie nowej pracy zawodowej

39

16.

Zmiany w dochodach finansowych

38

17.

Śmierć bliskiego przyjaciela

37

18.

Zmiana zawodu

36

19.

Wzrost konfliktów małżeńskich

35

20.

Hipoteka ponad 10.000 dolarów

31

21.

Wiadomość o konieczności zwrotu większego długu lub pożyczki

30

22.

Zmiana stopnia odpowiedzialności w życiu zawodowym

29

23.

Opuszczenie przez dzieci domu rodzinnego

29

24.

Kłótnie i starcia z krewnymi współmałżonka

29

25.

Wzmożenie wysiłku dla wykonania jakiegoś zadania

28

26.

Początek lub zakończenie pracy zawodowej współmałżonka

26

27.

Rozpoczęcie lub zakończenie nauki szkolnej

26

28.

Zmiany standardu, poziomu życia

25

29.

Zmiany osobistych nawyków i przyzwyczajeń

24

30.

Starcia z szefem

23

31.

Zmiany warunków pracy lub najbliższego otoczenia

20

32.

Zmiana mieszkania

20

33.

Zmiana szkoły

20

34.

Zmiana w spędzaniu wolnego czasu

19

35.

Zmiany w praktykach religijnych

19

36.

Zmiany w nawykach życia towarzyskiego

18

37.

Hipoteka lub zaciąganie długu poniżej 10.000 dolarów

17

38.

Zmiana nawyków snu

16

39.

Zmiana częstości spotkań rodzinnych

15

40.

Zmiana nawyków żywieniowych

15

41.

Urlop

13

42.

Święta Bożego Narodzenia

12

43.

Małe naruszenie przepisów prawnych

11

 

Punkty

Co to znaczy?

150–199 jednostek stresu

37-procentowa szansa choroby spowodowanej stresem w ciągu kolejnych 2 lat

Nie jest źle. Skup się na technikach, które mogą pomóc ci zapanować nad stresem. Skup się na tym, żeby poświęcać więcej czasu sobie. Zastanów się, ile czasu w ciągu dnia poświęcasz na własną przyjemność?. Zastanów się także, jak twój stres wpływa na najbliższych członków twojej rodziny.

200–299 jednostek stresu

51-procentowa szansa choroby spowodowanej stresem w ciągu kolejnych 2 lat

Twój poziom stresu jest naprawdę wysoki. Warto zastanowić się nad tym, jakie sposoby radzenia sobie ze stresem stosuję w swoim życiu. Zadaj sobie pytanie, czy potrafisz zmienić to, co najbardziej cię stresuje. Ważne jest także to, byś obserwował, czy zachodzące w twoim życiu zmiany są korzystne czy też nie (w jakim kierunku zmienia się twoja sytuacja). Zastanów się, jak myślisz o tym, co cie spotyka. Czy twoja szklanka jest do połowy pusta czy pełna?.

ponad 300 jednostek stresu

79-procentowa szansa choroby spowodowanej stresem w ciągu kolejnych 2 lat

STOP!!!

Zatrzymaj się przez moment i zastanów, co możesz zrobić, żeby wyzwolić się spod wpływu stresujących cię wydarzeń. Pamiętaj, że duże znaczenie ma to, jak sam o nich myślisz!!! Nawet jeśli nie masz na coś wpływu, pamiętaj, że czas może działać na twoją korzyść. Pamiętaj także, że większość rzeczy, których się obawiamy, nigdy się nie zdarza. Jeśli nawet teraz dzieje się coś niekorzystnego, pamiętaj, że podobne rzeczy działy się już wcześniej i przecież poradziłeś sobie z nimi. Jedno jest pewne – nie możesz tak dalej. Musisz coś zmienić, ponieważ trwanie w tej sytuacji będzie pogłębiać twoje przygnębienie i poczucie bezsilności.


Wszystkie wpisy

Psycholog Radom

Czy przyjmujesz zaproszenie do złości

Wracasz po pracy do domu. Jesteś zmęczony/a, głodny/a, dodatkowo twój szef cały dzień czepiał się ciebie. Masz dosyć wszystkiego.

Psycholog Radom

Małżeństwo na wesoło

"Kobiety mówią, bo maja na to ochotę, podczas gdy mężczyzna mówi tylko, jeśli zmusi go do mówienia coś spoza jego własnej osoby – na przykład, jeśli nie może znaleźć żadnych czystych skarpetek."

Psycholog Radom

Test zgodności małżeńskiej

Decyzja o małżeństwie jest jedną z najważniejszych decyzji, którą podejmuje człowiek w całym swoim życiu. Niestety, czasem partnerzy spostrzegają, że coraz trudniej jest im razem ze sobą być, że maja coraz mniej wspólnych zainteresować i coraz trudniej jest im akceptować partnera.

Psycholog Radom

Konflikt małżeński a dzieci

Decydując się na małżeństwo, zazwyczaj zapada także decyzja o posiadaniu dzieci. Wraz z ich pojawieniem się zmienia się praktycznie całe nasze życie.

Psycholog Radom

Opanowanie stresu - praktyczne ćwiczenia

1. Zatrzymaj negatywne myśli, które przyczyniają się do twojego złego samopoczucia

Psycholog Radom

Jak radzić sobie ze stresem - zapanuj nad ciałem

Proponowane ćwiczenia maja swoje udowodnione działanie w osłabianiu uczucia stresu. Przed przystąpieniem do ćwiczeń określ jak się czujesz

Psycholog Radom

Poznaj swój stres

Jeśli czujesz, że nie radzisz sobie ze stresem, ale ciężko jest ci określić, dlaczego właściwie tak się dzieje,postaraj się każdego dnia pod wieczór wypełnić następująca tabelkę.

Psycholog Radom

Przelicz sobie stres

W życiu każdego człowieka zdarzają się sytuacje stresujące. Zastanów się, jak wygląda lista tych sytuacji w twoim życiu.

Psycholog Radom

Oceń swój stres

Wypełniając poniższy test możesz ocenić, jak bardzo stres jest obecny w twoim życiu. Obok pytania zaznacz właściwą odpowiedź.

Psycholog Radom

Stres

Pamiętaj, że stres jest naturalnym zjawiskiem w naszym życiu. Stres pobudza nas do działania, do pozytywnych zmian i do lepszego funkcjonowania. STRES JEST NIEZBĘDNY DLA NASZEGO ZDROWIA.

Psycholog Radom

Złość - czy jesteś od niej uzależniony.

Wskaźnik uzależnienia od złości został opracowany przez R.Potter – Efron i P. Potter- Efron. Jego celem jest sprawdzenie, czy jesteś uzależniony od własnej złości, czy wykorzystujesz ją dla osiągnięcia ważnych dla ciebie celów.

Psycholog Radom

Złość - co zazwyczaj z nią robię.

Istnieje kilka sposobów radzenia sobie ze złością. Jedni mają tendencję do unikania jej za wszelką cenę zaś inni do zbyt szybkiego i gwałtownego reagowania złością. Przeczytaj uważnie pytania i zaznacz odpowiedź, najbardziej pasującą do ciebie.