Jak możemy
Ci pomóc?
W naszym gabinecie psychologicznym w Radomiu traktujemy każdego pacjenta indywidualnie, z uwzględnieniem jego unikalnych potrzeb i doświadczeń
Psycholog Radom
Jak możemy
Ci pomóc?
Wiemy, że nawet najmniejsze symptomy mogą mieć głębokie korzenie i dlatego dokładnie analizujemy przyczyny problemów naszych pacjentów.
Psycholog Radom
Jak możemy
Ci pomóc?
Stawiamy sobie za cel dostarczenie naszym pacjentom nie tylko skutecznej terapii, ale także wsparcia i empatii w trakcie całego procesu uzdrowienia.
Psycholog Radom

Czytelnia

29 marca, 2022, Joanna Grabowska-Osypiuk

Prawa partnerów

Częstym pytaniem, które pojawia się w trakcie terapii par to pytanie o to, jakie prawa posiadam ja, jako partner, małżonek? Czego powinienem się domagać w relacji z partnerem a czego on powinien wymagać ode mnie?. Poniżej przedstawiam listę praw partnera opracowaną przez P.S. Potter – Efron.

 

MOJE PRAWA

PRAWA MOJEGO PARTNERA

Mam prawo czuć się dobrze, mimo że mój partner/moja partnerka mam problemy. Troszczę się o dobre samopoczucie mojego partnera/mojej partnerki, ale nie jestem zobowiązany/a by załatwiać jej/jego sprawy lub by czuć się źle tylko dlatego, że on/ona tak się czuje.

Mój partner/moja partnerka ma prawo czuć się dobrze, mimo że ja mam problemy. To, że ja czuję się nieszczęśliwy/a, nie oznacza, że moja partnerka/mój partner też ma się tak czuć. Mój partner/partnerka nie musi wciąż skupiać się na załatwianiu moich spraw.

Mam prawo do okazywania uczuć i dzielenia się swoim cierpieniem. Będę to robić z szacunkiem do mojego partnera/mojej partnerki a on/ona nie musi czuć się z tego powodu winny i odpowiedzialny.

Mój partner/moje partnerka ma prawo do okazywania uczuć i dzielenia się swoim cierpieniem. Nie muszę czuć się z nie winny/a czy odpowiedzialny/a ale powinienem/powinnam go,jej wysłuchać.

Mam prawo lubić rzeczy i mieć inne zdanie i lubić inne rzeczy niż mój partner/moje partnerka. Nie muszę czuć się z tego powodu gorszy/a. Mam prawo mieć własne zdanie niezależnie od tego, czy jest ono takie samo jak moje.

Mój partner/moja partnerka ma prawo lubić rzeczy inne niż ja i mieć inne do mojego zdanie. Nie musi czuć się z tego powodu gorszy/a. Ma prawo mieć własne zdanie niezależnie od tego, czy jest ono takie samo jak moje.

Mam prawo do rozwijania swoich zainteresowań.

Mój partner/moja partnerka ma prawo do rozwijania swoich zainteresowań.

Mam prawo do bycia sobą i nie muszę się zmieniać, by zadowolić swojego partnera/swoją partnerkę. Mam prawo do własnych celów i nie mogę być za to potraktowany/a z brakiem szacunku. Różnice między mną a moim partnerem/moja partnerka nie są powodem do lekceważenia mnie, ale skłaniają mojego partnera/moją partnerkę do tolerancji mojej inności.

Mój partner/moja partnerka ma prawo do bycia sobą i nie musi się zmieniać, by mnie zadowolić. Ma prawo do własnych celów i nie może być za to potraktowany z brakiem szacunku. Różnice między mną a moim partnerem/moja partnerką nie są powodem do lekceważenia go/jej czy zmuszania by przyjął/przyjęła mój punkt widzenia, ale powinny skłaniać mnie do nauki tolerancji inności partnera.

Mam prawo powiedzieć „nie”, jeśli coś narusza mój system przekonać oraz ważne dla mnie potrzeby. Jeśli ja i mój partner/moja partnerka nie zgadzamy się w tych sprawach, mam prawo być potraktowany z szacunkiem. Mam prawo oczekiwać uczciwej walki oraz czasu, na pokonanie trudnych spraw. Nie zgadzam się na naciski, manipulacje i szantaż.

Mój partner/moja partnerka ma prawo powiedzieć „nie” , jeśli coś narusza jego/jej system przekonań oraz ważne dla niego/dla niej potrzeby. Nie będę stosować manipulacji, siły czy szantażu aby wszystko szło po mojej myśli. Będę używać zasad uczciwej walki. Wiem, że trudne sprawy wymagają czasu aby je rozwiązać.

Mam prawo popełniać błędy. N ie muszę być doskonałym by mnie kochano. Mam prawo oczekiwać, że mój partner/partnerka nie będzie koncentrował się na roztrząsaniu ich, ale okaże mi pomoc, jeśli go o to poproszę.

Mój partner/moja partnerka ma prawo popełniać błędy. Zamiast koncentrować się na nich i roztrząsać je okażę partnerowi/partnerce pomoc.

Mam prawo być traktowany z szacunkiem. Nie zasługuje na to, by na mnie krzyczeć, przezywać, krytykować, lekceważyć, czy porównywać z innymi. Jeśli mój partner będzie w taki sposób traktować mnie, nie odpowiem mu tym samym ale z całym szacunkiem wystąpię przeciwko zachowaniom, które mnie poniżają. Mam prawo nie tolerować tego, że mój partner/moja partnerka nie traktują mnie z szacunkiem.

Mój partner/moja partnerka ma prawo być traktowany z szacunkiem. Nie zasługuje na to, by na niego krzyczeć, przezywać, krytykować, lekceważyć, czy porównywać z innymi. Jeśli mój partner będzie w taki sposób traktować mnie, nie odpowiem mu tym samym ale z całym szacunkiem wystąpię przeciwko zachowaniom, które mnie poniżają.

Mam prawo być wysłuchany i potraktowany poważnie, nieważne od tego, czy mój partner/moja partnerka uważa, że te problemy są mało ważne. Mój partner/moja partnerka ma prawo być wysłuchana w całości. Jeśli uznam, że mój partner/moja partnerka nie wysłuchał mnie lub zlekceważył, znajdę odpowiednią chwilę, w której z całym szacunkiem, bez atakowania rozmówcy, przedstawię swój punkt widzenia.

Mój partner/moja partnerka ma prawo być wysłuchany i potraktowany poważnie, nieważne od tego, czy uważam, że te problemy są mało ważne. Nie przestanę słuchać w trakcie rozmowy, nie będę przerywał i lekceważył. Mój partner/moja partnerka ma prawo być wysłuchana w całości.

Mam niezbywalne prawo, by czuć się kimś wyjątkowym i godnym. Nie będę lekceważyć tego kim jestem, ale będę doceniać swoje mocne strony. Znajdę czas by chwalić siebie.

Mój partner/moja partnerka ma niezbywalne prawo, by czuć się kimś wartościowym i godnym. Nie będę go,jej lekceważyć, ale będę doceniać jego/jej mocne strony. Znajdę czas by pochwalić mojego partnera/moją partnerkę zamiast krytykować go,ją.

 

 

 

 

Przeczytaj uważnie zamieszczoną wyżej listę i odpowiedz na następujące pytania:

  1. Czy przestrzegasz praw swojego partnera/swojej partnerki?

  2. Czy potrafisz m tolerować jego inność?

  3. Czy potrafisz szanować swojego partnera/swoją partnerkę nawet, jeśli jego zachowania czy poglądy cię drażnią?

  4. Czy twój partner/twoja partnerka przestrzega twoich praw?

  5. Jak reagujesz, kiedy twój partner/twoja partnerka łamie twoje prawa?

  6. Czy potrafisz zapanować nad pojawiającą się złością?

  7. Czy potrafisz nie obwiniać partnera za własne niedociągnięcia?

  8. Czy potrafisz mówić o ważnych dla ciebie prawach respektując prawa partnera?

  9. Czy zdarza ci się lekceważyć swojego patera/swoją partnerkę, wyśmiewać go/ja, okazywać brak szacunku, używać przezwisk i nieprzyjemnych epitetów, obrażać w kłótni ważne dla niego/dla niej osoby?

 

Odpowiedź na te pytania powinna ułatwić ci określenie, gdzie tkwią wasze problemy. Jeśli czujesz, że źródło waszych problemów tkwi w braku poszanowania praw, że nie panujesz nad sobą i łatwo wpadasz w złość, wypominając dawne urazy, że nie potrafisz poradzić sobie z krzywdami, które pojawiły się w trakcie małżeństwa, że nie potraficie wspólnie rozmawiać o trudnościach, warto skorzystać z pomocy specjalisty, który pomoże uporać się z problemami oraz nauczy, jak komunikować własne potrzeby tak, aby nie ranić partnera. Pamiętaj, warto pracować nad własnym związkiem. Zdobywając nowe umiejętności możesz na nowo poczuć satysfakcję ze związku, w którym jesteś. Nigdy nie jest za późno, żeby spróbować. Pamiętaj też, że jeśli posiadacie dzieci, to one w pierwszej kolejności zyskają na waszej terapii. Ich prawem jest posiadać rodzinę. Oczywiście, są sytuacje, kiedy rozstanie wydaje się być korzystne, ale wbrew obiegowym opiniom takie sytuacje nie zdarzają się zbyt często. Pamiętaj, jeśli obie strony chcą pracować nad związkiem, to zawsze istnieje szansa na uratowanie go.


Wszystkie wpisy

Psycholog Radom

Czy przyjmujesz zaproszenie do złości

Wracasz po pracy do domu. Jesteś zmęczony/a, głodny/a, dodatkowo twój szef cały dzień czepiał się ciebie. Masz dosyć wszystkiego.

Psycholog Radom

Małżeństwo na wesoło

"Kobiety mówią, bo maja na to ochotę, podczas gdy mężczyzna mówi tylko, jeśli zmusi go do mówienia coś spoza jego własnej osoby – na przykład, jeśli nie może znaleźć żadnych czystych skarpetek."

Psycholog Radom

Test zgodności małżeńskiej

Decyzja o małżeństwie jest jedną z najważniejszych decyzji, którą podejmuje człowiek w całym swoim życiu. Niestety, czasem partnerzy spostrzegają, że coraz trudniej jest im razem ze sobą być, że maja coraz mniej wspólnych zainteresować i coraz trudniej jest im akceptować partnera.

Psycholog Radom

Konflikt małżeński a dzieci

Decydując się na małżeństwo, zazwyczaj zapada także decyzja o posiadaniu dzieci. Wraz z ich pojawieniem się zmienia się praktycznie całe nasze życie.

Psycholog Radom

Opanowanie stresu - praktyczne ćwiczenia

1. Zatrzymaj negatywne myśli, które przyczyniają się do twojego złego samopoczucia

Psycholog Radom

Jak radzić sobie ze stresem - zapanuj nad ciałem

Proponowane ćwiczenia maja swoje udowodnione działanie w osłabianiu uczucia stresu. Przed przystąpieniem do ćwiczeń określ jak się czujesz

Psycholog Radom

Poznaj swój stres

Jeśli czujesz, że nie radzisz sobie ze stresem, ale ciężko jest ci określić, dlaczego właściwie tak się dzieje,postaraj się każdego dnia pod wieczór wypełnić następująca tabelkę.

Psycholog Radom

Przelicz sobie stres

W życiu każdego człowieka zdarzają się sytuacje stresujące. Zastanów się, jak wygląda lista tych sytuacji w twoim życiu.

Psycholog Radom

Oceń swój stres

Wypełniając poniższy test możesz ocenić, jak bardzo stres jest obecny w twoim życiu. Obok pytania zaznacz właściwą odpowiedź.

Psycholog Radom

Stres

Pamiętaj, że stres jest naturalnym zjawiskiem w naszym życiu. Stres pobudza nas do działania, do pozytywnych zmian i do lepszego funkcjonowania. STRES JEST NIEZBĘDNY DLA NASZEGO ZDROWIA.

Psycholog Radom

Złość - czy jesteś od niej uzależniony.

Wskaźnik uzależnienia od złości został opracowany przez R.Potter – Efron i P. Potter- Efron. Jego celem jest sprawdzenie, czy jesteś uzależniony od własnej złości, czy wykorzystujesz ją dla osiągnięcia ważnych dla ciebie celów.

Psycholog Radom

Złość - co zazwyczaj z nią robię.

Istnieje kilka sposobów radzenia sobie ze złością. Jedni mają tendencję do unikania jej za wszelką cenę zaś inni do zbyt szybkiego i gwałtownego reagowania złością. Przeczytaj uważnie pytania i zaznacz odpowiedź, najbardziej pasującą do ciebie.