Jak możemy
Ci pomóc?
W naszym gabinecie psychologicznym w Radomiu traktujemy każdego pacjenta indywidualnie, z uwzględnieniem jego unikalnych potrzeb i doświadczeń
Psycholog Radom
Jak możemy
Ci pomóc?
Wiemy, że nawet najmniejsze symptomy mogą mieć głębokie korzenie i dlatego dokładnie analizujemy przyczyny problemów naszych pacjentów.
Psycholog Radom
Jak możemy
Ci pomóc?
Stawiamy sobie za cel dostarczenie naszym pacjentom nie tylko skutecznej terapii, ale także wsparcia i empatii w trakcie całego procesu uzdrowienia.
Psycholog Radom

Czytelnia

29 marca, 2022, Joanna Grabowska-Osypiuk

Pytania i odpowiedzi

Od kiedy urodziłam kolejne dziecko, mój starszy syn (3 lata) zachowuje się bardzo dziecinnie. Chce ssać herbatkę z butelki (mimo, że już dawno pije z kubeczka), używa zdrobnień (np. zamiast miś mówi cim – tak jak kiedy uczył się mówić) czy pozwalać mu na to?

Dzieci zazwyczaj czują się zagrożone, kiedy na świecie pojawia się młodsze rodzeństwo. Jest to szczególnie widoczne do 3go roku życia dziecka. Zostaje im „zabrana” mam, którą muszą się teraz dzielić. Proponuję wprowadzić zabawę „mój maluszek”. Zachęcamy dziecko, żeby w wyznaczonym czasie zachowywało się tak, jakby nadal było małym dzieckiem. Ważne jest to, żeby zabawa ta odbywała się codziennie w czasie, który dziecko może przewidzieć (np. po obiedzie). Zwracamy także uwagę na to, żeby w tym czasie nikt nam nie przeszkadzał. Czas ma być poświęcony dziecku. Wracamy wtedy do zabaw, w które bawiliśmy się z naszą pociechą (np. A kuku, idzie rak nieborak, nie ma – jest itp.) w tym czasie używamy przedmiotów, które dziecko lubiło – np. Ulubiony kocyk, butelka na herbatkę, miękkie piłeczki. Mówimy do dziecka „Byłeś cudownym chłopczykiem, kochaliśmy cię zupełnie tak samo jak teraz”. Jeśli dziecko zachowuje się dziecinnie poza wyznaczonym czasem mówimy: „widzę, że podoba ci się nasz zabawa. Dobrze, że jutro znowu będziemy się w nią bawić” „Widzę że nadal chcesz pić z butelki, fajnie że jutro znowu to powróżymy”. Cel : pomóc dziecku zrozumieć, że ono także było w centrum zainteresowania i doświadczało wielu zachowań opiekuńczych.

Niektóre dzieci na początku nie chcę się bawić, ale nie powinniśmy się tym zniechęcać. Utrzymujemy zabawę tak długo, jak dziecko wykazuje zainteresowanie nią. Następnie możesz zaproponować, żeby dziecko bawiło się zabawkami, którymi bawiło się jak było małe. Zaspokajając potrzebę, by znowu było małe i miało cała uwagę dla siebie, zauważysz, że po jakimś czasie wróci do zabaw charakterystycznych dla jego wieku.

Od jakiegoś czasu mój 7dmio letni syn budzi si w nocy z krzykiem. Mówi, że śnią mu się złe rzezy (na przykład, że się gdzieś zgubił i nie może znaleźć domu). Te sny powtarzają się dość często – około 3 razy tygodniowo. Co mogę z tym zrobić?

Po pierwsze należy się zastanowić, czy złe sny nie są następstwem jakiegoś ważnego dla dziecka wydarzenia. Dobrze byłoby określić poziom niepokoju u dziecka, ponieważ koszmary i lęki nocne mogą wskazywać na jakiś nie rozwiązany konflikt.

W pracy z dzieckiem proponuję zastosować następującą technikę:

Należy poprosić syna, żeby opowiedział swój sen. Następnie proszę zapytać go o to, jakie zakończenie najbardziej by mu się podobało. Może Pani poprosić go, żeby narysował to zakończenie (czym więcej aktywności dziecka, tym lepiej). Następnie niech Pani powie synowi, że możecie „zdalnie” zmienić zakończenie snu tak, jak mu najbardziej się podoba. Niech Pani poprosi syna by zamknął oczy i wyobraził sobie, że w ręku trzyma specjalnego pilota do snów. Można nim tworzyć własne sny, przewijać je, robić ze snami to, na co mamy ochotę. Następnie proszę wyjaśnić synowi, że ten pilot będzie teraz bardzo potrzebny. Proszę poprosić syna by opowiedział swój sen, ale kiedy dojdzie do miejsca w którym się niepokoi, niech użyje swojego pilota aby zmienić zakończenie na to, które przed chwilą wymyślił. Proszę powtórzyć to ćwiczenie kilka razy (do momentu, kiedy wyraźnie będzie widać, że niepokój u dziecka znacznie się zmniejszył). Proszę powiedzieć do syna, że teraz umie kontrolować swój sen, a kartkę z rysunkiem jak sen powinien się skończyć proszę przykleić w miejsce, gdzie syn zazwyczaj patrzy przed snem (może być to ściana przy łóżku, ale także można schować taki rysunek pod poduszkę).

Życzę udanej zabawy i pracy nad krainą snów. Proszę jednak pamiętać, że jeśli problem będzie utrzymywać się, należy skontaktować się z psychologiem, który pomoże ustalić przyczyny problemu oraz określi jakie działania terapeutyczne będą najskuteczniejsze.


Wszystkie wpisy

Psycholog Radom

Czy przyjmujesz zaproszenie do złości

Wracasz po pracy do domu. Jesteś zmęczony/a, głodny/a, dodatkowo twój szef cały dzień czepiał się ciebie. Masz dosyć wszystkiego.

Psycholog Radom

Małżeństwo na wesoło

"Kobiety mówią, bo maja na to ochotę, podczas gdy mężczyzna mówi tylko, jeśli zmusi go do mówienia coś spoza jego własnej osoby – na przykład, jeśli nie może znaleźć żadnych czystych skarpetek."

Psycholog Radom

Test zgodności małżeńskiej

Decyzja o małżeństwie jest jedną z najważniejszych decyzji, którą podejmuje człowiek w całym swoim życiu. Niestety, czasem partnerzy spostrzegają, że coraz trudniej jest im razem ze sobą być, że maja coraz mniej wspólnych zainteresować i coraz trudniej jest im akceptować partnera.

Psycholog Radom

Konflikt małżeński a dzieci

Decydując się na małżeństwo, zazwyczaj zapada także decyzja o posiadaniu dzieci. Wraz z ich pojawieniem się zmienia się praktycznie całe nasze życie.

Psycholog Radom

Opanowanie stresu - praktyczne ćwiczenia

1. Zatrzymaj negatywne myśli, które przyczyniają się do twojego złego samopoczucia

Psycholog Radom

Jak radzić sobie ze stresem - zapanuj nad ciałem

Proponowane ćwiczenia maja swoje udowodnione działanie w osłabianiu uczucia stresu. Przed przystąpieniem do ćwiczeń określ jak się czujesz

Psycholog Radom

Poznaj swój stres

Jeśli czujesz, że nie radzisz sobie ze stresem, ale ciężko jest ci określić, dlaczego właściwie tak się dzieje,postaraj się każdego dnia pod wieczór wypełnić następująca tabelkę.

Psycholog Radom

Przelicz sobie stres

W życiu każdego człowieka zdarzają się sytuacje stresujące. Zastanów się, jak wygląda lista tych sytuacji w twoim życiu.

Psycholog Radom

Oceń swój stres

Wypełniając poniższy test możesz ocenić, jak bardzo stres jest obecny w twoim życiu. Obok pytania zaznacz właściwą odpowiedź.

Psycholog Radom

Stres

Pamiętaj, że stres jest naturalnym zjawiskiem w naszym życiu. Stres pobudza nas do działania, do pozytywnych zmian i do lepszego funkcjonowania. STRES JEST NIEZBĘDNY DLA NASZEGO ZDROWIA.

Psycholog Radom

Złość - czy jesteś od niej uzależniony.

Wskaźnik uzależnienia od złości został opracowany przez R.Potter – Efron i P. Potter- Efron. Jego celem jest sprawdzenie, czy jesteś uzależniony od własnej złości, czy wykorzystujesz ją dla osiągnięcia ważnych dla ciebie celów.

Psycholog Radom

Złość - co zazwyczaj z nią robię.

Istnieje kilka sposobów radzenia sobie ze złością. Jedni mają tendencję do unikania jej za wszelką cenę zaś inni do zbyt szybkiego i gwałtownego reagowania złością. Przeczytaj uważnie pytania i zaznacz odpowiedź, najbardziej pasującą do ciebie.