Jak możemy
Ci pomóc?
W naszym gabinecie psychologicznym w Radomiu traktujemy każdego pacjenta indywidualnie, z uwzględnieniem jego unikalnych potrzeb i doświadczeń
Psycholog Radom
Jak możemy
Ci pomóc?
Wiemy, że nawet najmniejsze symptomy mogą mieć głębokie korzenie i dlatego dokładnie analizujemy przyczyny problemów naszych pacjentów.
Psycholog Radom
Jak możemy
Ci pomóc?
Stawiamy sobie za cel dostarczenie naszym pacjentom nie tylko skutecznej terapii, ale także wsparcia i empatii w trakcie całego procesu uzdrowienia.
Psycholog Radom

Czytelnia

29 marca, 2022, Joanna Grabowska-Osypiuk

Skala objawów depresyjnych

 

I. Oceń swój smutek, podkreślając najlepiej charakteryzujące Cię zdanie. Podejmij decyzję, czy ocena powinna znajdować się przy punktach 0,2,4,6 czy tez pomiędzy nimi (1,3,5).

 1. Nie jestem smutny

 2. Jetem smutny, ale łatwo można mnie pocieszyć

 3. Przez większość czasu jestem smutny i nieszczęśliwy

 4. Przez cały czas jestem smutny i skrajnie przygnębiony

 

II . Spróbuj ocenić, na ile Twój nastrój jest czymś stałym a na ile związany jest z występujacami okolicznościami. W tym celu podkreśl najlepiej charakteryzujące Cię zdanie. Podejmij decyzję, czy ocena powinna znajdować się przy punktach 0,2,4,6 czy tez pomiędzy nimi (1,3,5).

 1. Sporadycznie odczuwam smutek i jest on związany z okolicznościami życiowymi.

 2. Odczuwam smutek lub przygnębienie, ale mój nastrój może bez trudności ulec poprawie

 3. Odczuwam przenikliwe uczucie smutku

 4. Smutek, przygnębienie, cierpienie utrzymują się stale, nie ulegają wahaniom.

 

III. Zastanów się teraz czy odczuwasz zdenerwowanie, niepokój, wewnętrzne napięcie. Przeczytaj poniższe twierdzenia podkreślając najlepiej charakteryzujące Cię zdanie. Podejmij decyzję, czy ocena powinna znajdować się przy punktach 0,2,4,6 czy tez pomiędzy nimi (1,3,5).

 1. Jestem spokojny i nie czuję wewnętrznego napięcia.

 2. Okresowo odczuwam zdenerwowanie i dyskomfort

 3. Stale towarzyszy mi uczucie napięcia wewnętrznego lub pojawiają się okresowo napady paniki, nad którymi trudno panuję

 4. Ciągle towarzyszy mi uczucie lęki i przerażenia. Przytłacza mnie panika.

 

IV. Przypomnij sobie jak wyglądał Twój sen w czasie, gdy wszystko było w porządku. Zastanów się jak teraz wygląda Twój sen i wybierz najbardziej charakteryzujące Cię twierdzenie. Podejmij decyzję, czy ocena powinna znajdować się przy punktach 0,2,4,6 czy tez pomiędzy nimi (1,3,5).

 1. Śpię tak jak zwykle

 2. Miewam niewielkie trudności w zasypianiu lub też zdarza się, że mój sen jest płytszy, czasem przerywany.

 3. Śpię o co najmniej 2 godziny krócej niż normalnie lub mam co najmniej 2 godzinną przerwę we śnie.

 4. Śpię 3 lub 3 godziny. Więcej nie mogę.

 

V. Oceń, czy wystąpiły u Ciebie problemy z apetytem w porównaniu z okresem pełnego zdrowia. Wybierz najbardziej charakteryzujące Cię twierdzenie. Podejmij decyzję, czy ocena powinna znajdować się przy punktach 0,2,4,6 czy tez pomiędzy nimi (1,3,5).

 1. Mam normalny apetyt

 2. Mój apetyt nieznacznie się zmniejszył

 3. Występuje u mnie zupełny brak apetytu. Jedzenie wydaje mi się pozbawione smaku

 4. Inni muszą namawiać mnie do jedzenia.

 

VI. Zastanów się czy nie występują u Ciebie trudności w koncentracji, skupieniu myśli. Wybierz najbardziej charakteryzujące Cię twierdzenie. Podejmij decyzję, czy ocena powinna znajdować się przy punktach 0,2,4,6 czy tez pomiędzy nimi (1,3,5).

 1. Nie mam żadnych trudności w koncentracji uwagi

 2. Ostatnio towarzyszą mi lekki i przemijające trudności w skupieniu myśli

 3. Mam na tyle duże trudności w skupieniu uwagi, że trudno mi czytać lub podtrzymywać rozmowę.

 4. Czytanie lub prowadzenie rozmowy wymaga ode mnie ogromnego wysiłku.

 

VII. Oceń, czy występują u Ciebie trudności w wykonywaniu codziennych trudności, które do tej pory nie sprawiały Ci większych kłopotów. Wybierz najbardziej charakteryzujące Cię twierdzenie. Podejmij decyzję, czy ocena powinna znajdować się przy punktach 0,2,4,6 czy tez pomiędzy nimi (1,3,5).

 1. Nie mam kłopotów z wykonywaniem codziennych działań. Nie obserwuję też spowolnienia wykonywania codziennych obowiązków.

 2. Towarzyszą mi trudności w rozpoczynaniu czynności.

 3. Towarzyszą mi trudności w rozpoczynaniu prostych, codziennych czynności. Ich wykonanie wymaga ode mnie wysiłku.

 4. Odczuwam stałe znużenie. Nie jestem zdolna do wykonywania jakichkolwiek czynności bez pomocy.

 

VIII. Zastanów się, czy odczuwasz mniejsze niż wcześniej zainteresowanie otoczeniem lub czynnościami, które zwykle sprawiały Ci przyjemność. Wybierz najbardziej charakteryzujące Cię twierdzenie. Podejmij decyzję, czy ocena powinna znajdować się przy punktach 0,2,4,6 czy tez pomiędzy nimi (1,3,5).

 1. Odczuwam normalne zainteresowanie otoczeniem i innymi ludźmi.

 2. Mam obniżoną zdolność do czerpania radości ze zwykłych zainteresowań.

 3. Utraciłem zainteresowanie otoczeniem. Utraciłem uczucia dla przyjaciół i znajomych

 4. Mam poczucie braku emocji, nie mogę odczuwać nawet gniewu, żalu czy przyjemności. Mam jakby blokadę na uczucia, także wobec najbliższej rodziny oraz przyjaciół.

 

IX. Oceń na ile charakteryzują Cię pesymistyczne myśli, poczucie winy lub przekonanie o swojej mniejszej wartości. Wybierz najbardziej charakteryzujące Cię twierdzenie. Podejmij decyzję, czy ocena powinna znajdować się przy punktach 0,2,4,6 czy tez pomiędzy nimi (1,3,5).

 1. Nie mam pesymistycznych myśli.

 2. Tylko przelotnie towarzyszą mi myśli o własnych niepowodzeniach lub uczucie mniejszej wartości.

 3. Ciągle mam wrażenie, że znaczę mniej niż inni. Ciągle mam także poczucie winy oraz zdecydowanie źle widzę przyszłość.

 4. Mam poczucie ogromnej klęski, grzechu, winy. Moich uczynków nie można odkupić ani naprawić. Jestem zupełnie do niczego i nic nie może tego mnienić.

 

X. Zastanów się na ile towarzyszy ci uczucie utraty sensu własnego życia. Wybierz najbardziej charakteryzujące Cię twierdzenie. Podejmij decyzję, czy ocena powinna znajdować się przy punktach 0,2,4,6 czy tez pomiędzy nimi (1,3,5).

 1. Cieszę się życiem. Przyjmuję je takim jakie jest

 2. Jestem znużony życiem. Przelotnie towarzyszą mi myśli o samobójstwie.

 3. Prawdopodobnie lepiej byłoby nie żyć. Dość często myślę o samobójstwie bo wtedy rozwiązywałyby się moje problemy.

 4. Mam konkretne plany jak popełnić samobójstwo. Czekam jedynie na nadarzającą się okazję.

 

Oblicz ilość punktów zliczając cyfrę zakreśloną przy odpowiedzi na poszczególne pytania.

0 -11 punktów: nie masz objawów depresyjnych.

12 – 19 punktów: występują u Ciebie objawy łagodnej depresji. Warto zastanowić się nad jej przyczynami i zasięgnąć porady specjalisty.

20 – 28 punktów: występują u ciebie objawy depresji o umiarkowanym nasileniu. Zdecydowanie powinieneś zasięgnąć porady specjalisty.

Powyżej 29 punktów: objawy występujące u ciebie mogą wskazywać na ciężką depresję. Pomoc specjalisty jest niezbędna.

 

UWAGA

Test ma jedynie wartość orientacyjną. Nie zastępuje wizyty u specjalisty, który dokładnie oceni Twój stan zdrowia i ustali najlepszy sposób leczenia. Pamiętaj, że nie każdy obniżony nastrój jest depresją, ale każda depresja wymaga interwencji. Każdy człowiek w różnych okresach swojego życia przechodzi przez okresy, które potocznie nazywamy „chandrą”. Jeśli jednak stan ten przedłuża się (powyżej 2 tygodni) lub znacznie nasila, zasięgnij porady specjalisty. PAMIĘTAJ DEPRESJE DA SIĘ LECZYĆ.


Wszystkie wpisy

Psycholog Radom

Czy przyjmujesz zaproszenie do złości

Wracasz po pracy do domu. Jesteś zmęczony/a, głodny/a, dodatkowo twój szef cały dzień czepiał się ciebie. Masz dosyć wszystkiego.

Psycholog Radom

Małżeństwo na wesoło

"Kobiety mówią, bo maja na to ochotę, podczas gdy mężczyzna mówi tylko, jeśli zmusi go do mówienia coś spoza jego własnej osoby – na przykład, jeśli nie może znaleźć żadnych czystych skarpetek."

Psycholog Radom

Test zgodności małżeńskiej

Decyzja o małżeństwie jest jedną z najważniejszych decyzji, którą podejmuje człowiek w całym swoim życiu. Niestety, czasem partnerzy spostrzegają, że coraz trudniej jest im razem ze sobą być, że maja coraz mniej wspólnych zainteresować i coraz trudniej jest im akceptować partnera.

Psycholog Radom

Konflikt małżeński a dzieci

Decydując się na małżeństwo, zazwyczaj zapada także decyzja o posiadaniu dzieci. Wraz z ich pojawieniem się zmienia się praktycznie całe nasze życie.

Psycholog Radom

Opanowanie stresu - praktyczne ćwiczenia

1. Zatrzymaj negatywne myśli, które przyczyniają się do twojego złego samopoczucia

Psycholog Radom

Jak radzić sobie ze stresem - zapanuj nad ciałem

Proponowane ćwiczenia maja swoje udowodnione działanie w osłabianiu uczucia stresu. Przed przystąpieniem do ćwiczeń określ jak się czujesz

Psycholog Radom

Poznaj swój stres

Jeśli czujesz, że nie radzisz sobie ze stresem, ale ciężko jest ci określić, dlaczego właściwie tak się dzieje,postaraj się każdego dnia pod wieczór wypełnić następująca tabelkę.

Psycholog Radom

Przelicz sobie stres

W życiu każdego człowieka zdarzają się sytuacje stresujące. Zastanów się, jak wygląda lista tych sytuacji w twoim życiu.

Psycholog Radom

Oceń swój stres

Wypełniając poniższy test możesz ocenić, jak bardzo stres jest obecny w twoim życiu. Obok pytania zaznacz właściwą odpowiedź.

Psycholog Radom

Stres

Pamiętaj, że stres jest naturalnym zjawiskiem w naszym życiu. Stres pobudza nas do działania, do pozytywnych zmian i do lepszego funkcjonowania. STRES JEST NIEZBĘDNY DLA NASZEGO ZDROWIA.

Psycholog Radom

Złość - czy jesteś od niej uzależniony.

Wskaźnik uzależnienia od złości został opracowany przez R.Potter – Efron i P. Potter- Efron. Jego celem jest sprawdzenie, czy jesteś uzależniony od własnej złości, czy wykorzystujesz ją dla osiągnięcia ważnych dla ciebie celów.

Psycholog Radom

Złość - co zazwyczaj z nią robię.

Istnieje kilka sposobów radzenia sobie ze złością. Jedni mają tendencję do unikania jej za wszelką cenę zaś inni do zbyt szybkiego i gwałtownego reagowania złością. Przeczytaj uważnie pytania i zaznacz odpowiedź, najbardziej pasującą do ciebie.