Jak możemy
Ci pomóc?
W naszym gabinecie psychologicznym w Radomiu traktujemy każdego pacjenta indywidualnie, z uwzględnieniem jego unikalnych potrzeb i doświadczeń
Psycholog Radom
Jak możemy
Ci pomóc?
Wiemy, że nawet najmniejsze symptomy mogą mieć głębokie korzenie i dlatego dokładnie analizujemy przyczyny problemów naszych pacjentów.
Psycholog Radom
Jak możemy
Ci pomóc?
Stawiamy sobie za cel dostarczenie naszym pacjentom nie tylko skutecznej terapii, ale także wsparcia i empatii w trakcie całego procesu uzdrowienia.
Psycholog Radom

Czytelnia

29 marca, 2022, Joanna Grabowska-Osypiuk

Złość - jak o niej mówić

Kiedy czujesz złość i wiesz, co cię złości, zamiast „dusić” ją w sobie lub czekać, aż „wybuchniesz” zastosuj technikę czterech kroków. Pomoże ci ona tak wyrażać swoją złość oraz mówić o swoich oczekiwaniach, aby nikt nie poczuł się urażony. Mówić o trudnych emocjach w sposób asertywny, przynoszący korzyści nam samym a równocześnie szanując druga osobę, to wielka sztuka. Opanowanie jej jest proste i przynosi zaskakujące efekty. Tak więc: DO DZIEŁA!

Technika 4 stopni.

 1. Zastanów się, co ci przeszkadza, denerwuje, złości? Kto za to odpowiada? Stosując zasady prawidłowej komunikacji powiedz o tym, np:

  - przeszkadza mi, kiedy nie mogę obejrzeć telewizji

  - złości mnie, kiedy się spóźniasz

  - nie lubię, kiedy używasz moich rzeczy

  Jeśli to nie podziała, przejdź do punktu drugiego.

 2. Upewnij się, że twój rozmówca zrozumiał, o co ci chodzi. Mów krótko i staraj się określić problem w jednym zdaniu. Nie rób wykładów, nie krytykuj i nie obwiniaj. Skup się na tym, co jest ważne dla ciebie i czego chcesz, np.:

  - denerwuje mnie, kiedy się spóźniasz. Ważne jest dla mnie, żeby być na czas.

  - źle się czuję, kiedy nie dotrzymujesz słowa. Jest mi wtedy przykro. Chcę, żebyś dotrzymywał zdania.

  - nie lubię, kiedy używasz moich rzeczy. Nie rób tego, proszę/zostaw je, proszę.

  Jeśli to nie poskutkuje, przejdź do punktu trzeciego.

 3. Krótko powiedz o tym, co zamierzasz dalej zrobić. Komunikat musi byś jasny i konkretny. Mów tylko to, co zamierzasz zrobić, np.:

  - jeśli nie przestaniesz hałasować, nie pozwolę ci dzisiaj bawić się w moim pokoju.

  - jeśli nadal będziesz się spóźniać, przestanę zabierać się ze sobą.

  - jeśli będziesz nadal używać moich rzeczy, będę zamykać je w pokoju na klucz

  Jeśli dalej nie ma poprawy, przejdź do punktu czwartego

 4. Zrób to, o czym mówiłeś/mówiłaś. Bądź konsekwentny.


Wszystkie wpisy

Psycholog Radom

Czy przyjmujesz zaproszenie do złości

Wracasz po pracy do domu. Jesteś zmęczony/a, głodny/a, dodatkowo twój szef cały dzień czepiał się ciebie. Masz dosyć wszystkiego.

Psycholog Radom

Małżeństwo na wesoło

"Kobiety mówią, bo maja na to ochotę, podczas gdy mężczyzna mówi tylko, jeśli zmusi go do mówienia coś spoza jego własnej osoby – na przykład, jeśli nie może znaleźć żadnych czystych skarpetek."

Psycholog Radom

Test zgodności małżeńskiej

Decyzja o małżeństwie jest jedną z najważniejszych decyzji, którą podejmuje człowiek w całym swoim życiu. Niestety, czasem partnerzy spostrzegają, że coraz trudniej jest im razem ze sobą być, że maja coraz mniej wspólnych zainteresować i coraz trudniej jest im akceptować partnera.

Psycholog Radom

Konflikt małżeński a dzieci

Decydując się na małżeństwo, zazwyczaj zapada także decyzja o posiadaniu dzieci. Wraz z ich pojawieniem się zmienia się praktycznie całe nasze życie.

Psycholog Radom

Opanowanie stresu - praktyczne ćwiczenia

1. Zatrzymaj negatywne myśli, które przyczyniają się do twojego złego samopoczucia

Psycholog Radom

Jak radzić sobie ze stresem - zapanuj nad ciałem

Proponowane ćwiczenia maja swoje udowodnione działanie w osłabianiu uczucia stresu. Przed przystąpieniem do ćwiczeń określ jak się czujesz

Psycholog Radom

Poznaj swój stres

Jeśli czujesz, że nie radzisz sobie ze stresem, ale ciężko jest ci określić, dlaczego właściwie tak się dzieje,postaraj się każdego dnia pod wieczór wypełnić następująca tabelkę.

Psycholog Radom

Przelicz sobie stres

W życiu każdego człowieka zdarzają się sytuacje stresujące. Zastanów się, jak wygląda lista tych sytuacji w twoim życiu.

Psycholog Radom

Oceń swój stres

Wypełniając poniższy test możesz ocenić, jak bardzo stres jest obecny w twoim życiu. Obok pytania zaznacz właściwą odpowiedź.

Psycholog Radom

Stres

Pamiętaj, że stres jest naturalnym zjawiskiem w naszym życiu. Stres pobudza nas do działania, do pozytywnych zmian i do lepszego funkcjonowania. STRES JEST NIEZBĘDNY DLA NASZEGO ZDROWIA.

Psycholog Radom

Złość - czy jesteś od niej uzależniony.

Wskaźnik uzależnienia od złości został opracowany przez R.Potter – Efron i P. Potter- Efron. Jego celem jest sprawdzenie, czy jesteś uzależniony od własnej złości, czy wykorzystujesz ją dla osiągnięcia ważnych dla ciebie celów.

Psycholog Radom

Złość - co zazwyczaj z nią robię.

Istnieje kilka sposobów radzenia sobie ze złością. Jedni mają tendencję do unikania jej za wszelką cenę zaś inni do zbyt szybkiego i gwałtownego reagowania złością. Przeczytaj uważnie pytania i zaznacz odpowiedź, najbardziej pasującą do ciebie.