Jak możemy
Ci pomóc?
W naszym gabinecie psychologicznym w Radomiu traktujemy każdego pacjenta indywidualnie, z uwzględnieniem jego unikalnych potrzeb i doświadczeń
Psycholog Radom
Jak możemy
Ci pomóc?
Wiemy, że nawet najmniejsze symptomy mogą mieć głębokie korzenie i dlatego dokładnie analizujemy przyczyny problemów naszych pacjentów.
Psycholog Radom
Jak możemy
Ci pomóc?
Stawiamy sobie za cel dostarczenie naszym pacjentom nie tylko skutecznej terapii, ale także wsparcia i empatii w trakcie całego procesu uzdrowienia.
Psycholog Radom

Czytelnia

29 marca, 2022, Joanna Grabowska-Osypiuk

Złość w małżeństwie

Każde małżeństwo przeżywa gorsze lub lepsze chwile. Często jednak pary zgłaszające się na terapię, mają poważny problem ze złością. Jeden z małżonków lub oboje mogą cierpieć na chroniczną złość lub też oboje mogą jej chronicznie unikać. Czasem też małżeństwa dobierają się tak, że jeden partner chronicznie się złości zaś drugi chronicznie złości unika, wybuchając od czasu do czasu. Jeśli podobnie dzieje się w twoim małżeństwie zastanów się:

 • Co będzie spajać wasz związek, jeśli zrezygnujecie ze wzajemnego atakowania się?

 • Co stałoby się z waszym małżeństwem, jeśli przestalibyście się kłócić?

 • Czy potraficie ze sobą rozmawiać inaczej, niż kłócąc się?

 • Czy w waszym małżeństwie panuje zasada „rację ma ten, kto głośniej krzyczy”?

 • Co trzeba zrobić w waszej rodzinie by być zauważonym?

 • Czy okazujesz złość, kiedy czujesz się bezradny/a?

 • Czy często wydaje ci się, że twój partner jest na ciebie zły?

 • Czy łatwo sprowokować się do złości?

 

Zazwyczaj małżeństwa, w których spotyka się problem złości tworzą któryś, z wymienionych układów. Zastanów się, jak wygląda to w waszej relacji.

 1. Wojownicy

Walka jest czymś, co najlepiej charakteryzuje wasz związek. Walczycie o wszystko (pieniądze, władza, decyzje, dzieci itp), i praktycznie nieustannie.

 1. Napastnik – osoba chowająca urazę

Napastnik, to osoba, która ujawnia swoją złość, atakując partnera. Osoba chowająca urazę pozornie zachowuje spokój, ale naprawdę długo pamięta wydarzenie (napastnik już dawno przestał sie tym przejmować). Potrafi „odłożyć złość na później” i zaatakować. Atak jest ukryty i przybiera formę oziębłości, cynizmu, sarkazmu, upokorzenia.

 1. Osoba jawnie złoszcząca się – typ bierno-agresywny

Bierny agresor może przybierać rolę „męczennika”, „ofiary”. Brak aktywności staje się bronią w walce z agresja partnera. „Ofiara” zapomina, jest obojętna, cierpi nad wyraz wymownie, kiedy w pobliżu pojawiają się inni itp.

 

Jeśli zauważysz, że złość jest ważnym elementem waszej wspólnej relacji, może okazać się, że zajęła ona miejsce miłości, zaufania i przywiązania. Warto w takiej sytuacji skontaktować się z kimś, kto zainterweniuje, zatrzymując ten proces. Pamiętajcie, miłość da się odbudować. Zaufanie z czasem znowu się pojawi. Jedyne co trzeba zrobić, to sięgnąć po pomoc. Każda rodzina czasem przechodzi kryzys. Jeśli czujecie, że on się przeciąga, że sobie z nim nie radzicie, że znaleźliście się w impasie – warto sięgnąć po pomoc.


Wszystkie wpisy

Psycholog Radom

Czy przyjmujesz zaproszenie do złości

Wracasz po pracy do domu. Jesteś zmęczony/a, głodny/a, dodatkowo twój szef cały dzień czepiał się ciebie. Masz dosyć wszystkiego.

Psycholog Radom

Małżeństwo na wesoło

"Kobiety mówią, bo maja na to ochotę, podczas gdy mężczyzna mówi tylko, jeśli zmusi go do mówienia coś spoza jego własnej osoby – na przykład, jeśli nie może znaleźć żadnych czystych skarpetek."

Psycholog Radom

Test zgodności małżeńskiej

Decyzja o małżeństwie jest jedną z najważniejszych decyzji, którą podejmuje człowiek w całym swoim życiu. Niestety, czasem partnerzy spostrzegają, że coraz trudniej jest im razem ze sobą być, że maja coraz mniej wspólnych zainteresować i coraz trudniej jest im akceptować partnera.

Psycholog Radom

Konflikt małżeński a dzieci

Decydując się na małżeństwo, zazwyczaj zapada także decyzja o posiadaniu dzieci. Wraz z ich pojawieniem się zmienia się praktycznie całe nasze życie.

Psycholog Radom

Opanowanie stresu - praktyczne ćwiczenia

1. Zatrzymaj negatywne myśli, które przyczyniają się do twojego złego samopoczucia

Psycholog Radom

Jak radzić sobie ze stresem - zapanuj nad ciałem

Proponowane ćwiczenia maja swoje udowodnione działanie w osłabianiu uczucia stresu. Przed przystąpieniem do ćwiczeń określ jak się czujesz

Psycholog Radom

Poznaj swój stres

Jeśli czujesz, że nie radzisz sobie ze stresem, ale ciężko jest ci określić, dlaczego właściwie tak się dzieje,postaraj się każdego dnia pod wieczór wypełnić następująca tabelkę.

Psycholog Radom

Przelicz sobie stres

W życiu każdego człowieka zdarzają się sytuacje stresujące. Zastanów się, jak wygląda lista tych sytuacji w twoim życiu.

Psycholog Radom

Oceń swój stres

Wypełniając poniższy test możesz ocenić, jak bardzo stres jest obecny w twoim życiu. Obok pytania zaznacz właściwą odpowiedź.

Psycholog Radom

Stres

Pamiętaj, że stres jest naturalnym zjawiskiem w naszym życiu. Stres pobudza nas do działania, do pozytywnych zmian i do lepszego funkcjonowania. STRES JEST NIEZBĘDNY DLA NASZEGO ZDROWIA.

Psycholog Radom

Złość - czy jesteś od niej uzależniony.

Wskaźnik uzależnienia od złości został opracowany przez R.Potter – Efron i P. Potter- Efron. Jego celem jest sprawdzenie, czy jesteś uzależniony od własnej złości, czy wykorzystujesz ją dla osiągnięcia ważnych dla ciebie celów.

Psycholog Radom

Złość - co zazwyczaj z nią robię.

Istnieje kilka sposobów radzenia sobie ze złością. Jedni mają tendencję do unikania jej za wszelką cenę zaś inni do zbyt szybkiego i gwałtownego reagowania złością. Przeczytaj uważnie pytania i zaznacz odpowiedź, najbardziej pasującą do ciebie.